Wim Hofova metoda: Průvodce zlepšením fyzické i mentální odolnosti

Zimní období je pro mnohé synonymem pro relaxaci v teple domova se šálkem horkého nápoje, zatímco venku mrzne. Ale co kdybychom vám řekli, že za těmi chladnými teplotami se skrývá neuvěřitelná příležitost k posílení vašeho těla a mysli? Začátek nového roku je ideálním časem pro zkoušení nových věcí, tak proč nezačít s metodou ledového muže Wim Hofa?

V dnešním článku vám přineseme unikátní rozhovor s Hanou Moravčíkovou, certifikovanou instruktorkou Wim Hofovy metody úrovně 3, která nám prozradí, jak může tato technika změnit váš život k lepšímu v novém roce. Připravte se, vaše cesta k silnému zdraví, radosti a vitalitě právě začíná.

wim hof (3)

Mohla byste prosím stručně popsat, v čem spočívá Wim Hofova metoda?

Její originalita spočívá v tom, že spojuje tři stejně důležité pilíře – práci s chladem, dechem a myslí. To znamená, že se necvičí pouze fyzicky, například pro zlepšení imunity / kardiovaskulárního zdraví, ale také pro dosažení lepší koncentrace, hormonální a emoční rovnováhy, pro lepší zvládání stresu atd.

Jaký je bezpečnostní postup pro ty, kteří se chtějí do této metody ponořit? Existují nějaké konkrétní věci, na které by si nováčci měli dávat obzvlášť pozor?

Wim Hofova metoda je vhodná v podstatě pro každého. Měli by se jí však vyhnout epileptici, lidé trpící závažnými kardiovaskulárními chorobami, ti, kteří prodělali infarkt nebo mrtvici, těhotné ženy a osoby mladší 18 let. Pokud si někdo není jistý, je dobré se o cvičení poradit se svým lékařem. Nejde o jadernou fyziku, ale považuji za nejbezpečnější, aby byl člověk veden na začátku certifikovaným instruktorem, už jen proto, aby se začátečník nedopustil zbytečných chyb a neporušil základní bezpečnostní zásady (doba strávená ve vodě, způsob dýchání, způsob zahřívání atd.), což by mohlo vést k tomu, že mu metoda spíše uškodí, než pomůže.

Jak jste se poprvé setkala s Wim Hofovou metodou a co vás k ní přivedlo?

Na první kurz, šestidenní školení s Wimem Hofem v Polsku, mě v roce 2016 poslal můj tehdejší šéf Andrej Maťko. Pracovala jsem jako redaktorka pro portál o zdravém životním stylu a mým úkolem bylo absolvovat tento (na nováčka dost drastický) trénink a psát o něm články, z nichž se nakonec vyvinula kniha Ledový učeň. Do té doby jsem také neměla žádné zkušenosti se studenou sprchou, ale během šesti dnů, které jsem strávila v zimních Krkonoších, si mě WHM získala – jak prací s chladem, tak prací s dechem a hlavou. Od tohoto prosincového týdne ji pravidelně praktikuji již osmým rokem.

wim hof

Jak ovlivnilo praktikování Wim Hofovy metody váš osobní a profesní život? Existují nějaké výzvy nebo potíže, se kterými jste se musela vypořádat? 

Změnila mě hlavně po fyzické stránce. Už po šesti dnech v Polsku jsem se cítila silnější, odolnější, přizpůsobivější okolnímu přírodnímu prostředí. To se pak promítlo do silnější imunity a radikálního posunu v toleranci vůči chladu, který je pro mě nyní přirozený. Dechová cvičení WHM zase beru jako takovou „pilulku“ – dokonalý duševní reset, emoční uvolnění, úlevu od některých druhů bolesti (v mém případě občasné bolesti hlavy), ale i jako prevenci. Díky metodě jsem si také přirozeně vytvořila ve svém okolí skupinu lidí, kteří také pracují na svém zdraví, vzájemně se inspirují, podporují, za což jsem velmi vděčná.

Můžete popsat svůj vývoj a zkušenosti, které vás přivedly k tomu, že jste se stala instruktorkou 3. úrovně Wim Hofovy metody?

Začala jsem v prosinci 2016 s naprosto nulovými zkušenostmi, ale rychle jsem zjistila, že ačkoli se považuji za extrémně zimomřivého člověka, chlad je pro mé tělo přirozený, i když zpočátku byla adaptace náročná. V té době v České republice, kde žiji, metodu nikdo nevyučoval, a tak jsem se po více než roce praxe rozhodla získat certifikát učitele, abych mohla metodu účinně a bezpečně šířit dál. Na začátku roku 2019 jsem začala vést základní kurzy, postupně víkendové a nakonec i vícedenní kurzy v zahraničí s Wimem. Na nich jsem zpočátku asistovala zkušenějším instruktorům, a jak jsem získávala zkušenosti, kvalifikovala jsem se na 2. úroveň, což mi umožnilo vést týdenní kurzy po dobu několika let. Nakonec jsem získal kvalifikaci 3. level, což znamená, že mohu Wim Hofovou metodou trénovat budoucí instruktory během jejich přípravy na certifikaci.

Mohla byste se podělit o nějaké inspirativní nebo neobvyklé příběhy, které jste zažila během své praxe? 

Pokaždé, když vidím někoho, kdo leze do ledové vody, nemá žádné zkušenosti, bojí se a nevěří si, ale přesto do toho jde a zvládne to, naplní mě to pocitem obdivu a respektu. A je skvělé, když pak tyto lidi několik let sleduji na sociálních sítích a vidím, jak rychle a snadno se v praxi posouvají. Na vícedenních kurzech je to ještě patrnější – v pátek přijde člověk, který si třeba netroufne ani na první ponor do vody, ale v neděli už v ní bez problémů plave i v teplotách pod nulou. Posun v praxi je velmi rychlý, pokud má člověk dobré nastavení. To je to, co považuji za velmi inspirativní – umět v hlavě přepnout z módu „nesnáším zimu“ do módu „posílí mě to a zvládnu to!“. Není to snadné, ale má to radikální vliv na to, jak se člověku potom daří.

 

wim hof (7)

Co byste řekla skeptikům, kteří pochybují o výhodách této metody?

Dnes máme k dispozici asi 15 vědeckých studií, takže bych doporučila se na ně podívat, protože metoda je založena na vědeckých základech. V každém případě se ale o její funkčnosti můžete přesvědčit i jinak – vlastní praxí. Pokud jí člověk věnuje několik minut denně po dobu zhruba jednoho měsíce, uvidí výsledky. Ale skepse mi vyhovuje – nutí člověka přemýšlet, jestli věci dávají smysl, nespolknout něco jen proto, že se někde dočetl, že to funguje, ale ověřit si to – teoreticky i prakticky.

Jak byste popsala svůj typický postup při cvičení Wim Hofovy metody?

Průměrně 4x týdně začínám den dechovými cvičeními – dělám 3 kola po 30-40 nádeších a výdeších. Zima mi vyhovuje spíše odpoledne nebo večer, takže si dám studenou / ledovou večerní sprchu, nebo si v chladnějších měsících jdu zaplavat někam do přírody – to mám nejraději. Moje osobní pravidlo od října do dubna je dopřát si nějakou dávku chladu každý den, pokud se cítím dobře. Pokud jsem unavená,menstruuji nebo mé tělo prochází nějakou jinou velkou fyzickou zátěží, cvičení v chladu vynechávám.

Jak dlouho obvykle trvá, než se člověk začne cítit pohodlně při praktikování této metody?

Trvá několik týdnů, než si na chladovou terapii zvyknete.Tolerance na chlad roste velmi rychle, za tři týdny už pocítíte posun, i kdybyste si dávali „jen“ studené sprchy. Co se týče práce s dechem, je to individuální. Pokud někdo před začátkem dělal jakoukoli jinou dechovou techniku, umí dýchat vědomě.

Chcete-li se dozvědět více, můžete Hanku sledovat na jejím Instagramu nebo vyzkoušet její kurzy.

Nezapomeňte sledovat Bosonožku.



Zápatí: IBAddonBig = true;