Umíte v tom chodit? Změřte si chodidla správně

Výběr padnoucí obuvi není vždy úplná hračka. Naše chodidla mají různé velikosti, tvary a liší se i jejich výška, proto není pro každého z nás snadné, vybrat si boty, které opravdu sedí. A protože nám záleží na tom, aby si každý uměl vybrat kvalifikovaně, dali jsme dohromady jednoduchý návod, jak nohu odborně změřit sobě nebo svému dítěti v pohodlí domova. 

Na velikosti záleží, ale na šířce také

O tom, že při hledání správné velikosti bot, je nejdůležitější délka chodidla, ví asi každý - odtud pramení standardní číslování bot. Při výběru správných bot, bychom ale neměli zapomínat ani na šířku chodidla. Tu pro naše potřeby stačí rozdělit do čtyř kategorií od nejužší po nejširší. Jak na to? Změřte si délku chodidla a vydělte jí její šířkou v cm. Dál už vám v orientaci pomůže naše tabulka.

Typy chodidel - šířka chodidla


Až budete příště hledat na Bosonožce boty, vyfiltrujte si šířku chodidla ve sloupečku nalevo. Řídit se zhruba můžete i podle následujících tipů. Vaše nohy vám poděkují!

úzká: Ricosta, Affenzahn, Camper, Superfit, Merrell, Bobux, bLifestyle, Bundgaard, Lurchi, Reima, Koel (boty s označením B)

normální: Koel4Kids, Froddo, Protetika, Jonap, Jampi, Skinners, Shapen (s označením N), D. D. Step, Camper, Vivobarefoot, Ballop, Leguano, Tip Toey Joey, Garvalín, Igor

široká: Be Lenka, Barebarics, Fare Bare, Pegres, Baby Bare, Aylla, 3F, Koel (s označením W), Beda, D. D. Step, Artra, Peerko, Antal, Freet, Camper, Saguaro, Xero shoes, Saltic

velmi široká: Ahinsa (hledejte modely X wide), Shapen (modely označené W), Realfoot, Sole Runner

Typy chodidel podle tvaru

Naše nohy se samozřejmě nedají změřit jen pouhou délkou a šířkou. Celkový tvar chodidla hraje naprosto zásadní roli v tom, jak se v nových botách cítíme. A vliv má také na opotřebení bot. Vždy proto při výběru bot v popisu čtěte, zda je daný typ vhodný právě pro vaše chodidlo.

Rovné chodidlo má normální až úzkou patu a normální přední část.

Úzké a rovné chodidlo se vyznačuje úzkou patou a úzkou přední částí.

Ploutvička – chodidlo má vějířkovitý tvar, úzkou patu a široce roztažené prsty. Noha se směrem dopředu rozšiřuje.

Jemná ploutvička – pata je normální až široká, stejně tak přední část chodidla. Ploska se směrem dopředu mírně rozšiřuje.

Typy chodidel - tvar chodidla

Typy chodidel - tvar chodidla 2

Hlavně se neklepněte přes prsty

Dalším důležitým faktorem, který by měl ovlivňovat výběr bot, je tvar prstů. Pokud si ohlídáme, že bota odpovídá právě tomu našemu, můžeme se vyhnout otlakům a prsty se nám v botě při každém došlapu rozloží přirozeně a bez násilí. Základní rozdělení vypadá asi takto:

  • Dominantní palec máte, pokud je váš palec významně delší než ostatní prsty. Sklon pomyslné čáry podél prstů je výrazný.
  • Mírně dominantní palec znamená také delší palec, ale sklon čáry podél prstů je menší.
  • V případě čtvercového chodidla jsou všechny prsty podobně dlouhé.
  • Řecká noha nebo chodidlo ve tvaru hory. V tomto případě je druhý prst nejdelší. Rozdíl mezi palcem a ukazováčkem může být více nebo méně výrazný.
  • Dalším typem je plošina vedoucí od palce směrem k malíčku. Ta končí už u ukazováčku nebo je protažena k dalším prstům.

Typy chodidel - palce

Typy chodidel - řecká,

Ať se pata nestane vaší Achillovou patou!

Bota, ve které nemá naše pata adekvátní prostor, se nám bude při chůzi vyzouvat. To je špatně, jelikož je to nepohodlné, vede to k opotřebení obuvi a tvorbě puchýřů. Jak ale poznáme, že nám bota na patě sedí správně? 

Až budete sobě nebo dítěti příště zkoušet nové boty, zkuste strčit do boty vedle paty (pozor, nikoli okolo kotníku!) i prst, ideálně zprava i zleva. Nemělo by se vám to podařit, bota by měla k patě doléhat. Druhou možností pak je stoupnout si na špičky. Znovu: okolo paty by neměl vzniknout žádný prostor, bota by zkrátka měla sedět.

Dobrá zpráva je, že šířka paty se s věkem nemění a na Bosonožce u většiny bot najdete uvedeno, zda jsou vhodné pro širší či naopak užší patu. Jakmile tedy objevíte rozměr své, máte vyhráno!

A jak je to s výškou?

Změřit si můžeme i výšku nohy, konkrétně nártu a klenby. Tady si ovšem většinou vystačíme s pouhým okem, alespoň pokud naše noha nevybočuje z průměru nějak dramaticky. Přesto doporučujeme, zejména u dětí, číst v popisu bot, zda je daný typ určený právě jim.

Typy chodidel - výška nártu 2 (2)

Typy chodidel - výška klenby

Nebojte, s Bosonožkou to zvládnete!

Pokud jste dosud vybírali boty pouze podle velikosti a vyhovovalo vám to, je to tak v pořádku. Ostatně, má to tak značná část populace. Naše tipy jsou tu ale pro všechny, kteří mají nějakým způsobem anomální nohu, trpí častými otlaky, puchýři nebo jinými bolestmi chodidel. Dobře padnoucí bota má zkrátka na naše pohodlí enormní vliv. 

Pokud budete potřebovat jakoukoli radu, neváhejte se na nás obrátit buď tady na webu, na Instagramu nebo na Facebooku. Budeme se těšit!



IBAddonBig = true;