Nohy do tvaru X a O
S vbočenými nebo vybočenými koleny se setkáváme nejčastěji u dětí. Ani u dospělých však nejsou výjimkou. Pojďme se společně podívat na to, co toto neobvyklé postavení kolenního kloubu způsobuje, kdy je normální a v jakém momentě je třeba jej začít řešit.
Jak vypadají nohy do tvaru X?
Dolní končetiny do tvaru X mohou postihnout lidi všech věkových kategorií. Jedná se o situaci, kdy se kolena vytáčí směrem dovnitř a dotýkají se sebe navzájem, když člověk stojí s chodidly vedle sebe. Obvykle se tento stav vyskytuje u obou kolen, mohou však nastat případy, kdy je tímto problémem postižena pouze noha jedna. Nohy do tvaru X mohou být spojeny s plochými chodidly a vbočenými kotníky.
Nohy do X u dětí
Takto vytočená kolena bývají u dětí součástí standardní vývojové fáze. K nápravě obvykle dochází samovolně s růstem dítěte. V případě, že se situace nezlepší po šestém roce věku, je vhodné řešit problém s lékařem.
Jak vypadají nohy do tvaru O?
Nohy do tvaru O představují stav, kdy se nohy jedince zdají být pokrčené a vytočené směrem ven, i když jsou kotníky u sebe. V prostoru mezi koleny tak vzniká mezera podobná tvaru písmene O.
Nohy do O u dětí
Tvar dolních končetin do tvaru O je do dvou let věku normální. Dochází k němu vzhledem k poloze dítěte v děloze. Ve většině případů se nohy začnou rovnat, jakmile se na ně začne přenášet váha při stání nebo chůzi, zpravidla je to ve věku 12 nebo 18 měsíců. Pokud však toto postavení dolních končetin přetrvává i po dosažení dvou let věku, doporučujeme situaci konzultovat s odborníkem.
Typické příznaky
Mezi typické příznaky patří nejenom neuspokojivý pocit vzhledu, ale zároveň potíže při chůzi nebo běhu, bolest kolen a kyčlí, snížený rozsah pohybu v kyčlích a nestabilita kolen.
Důvody vzniku nohou do X a O
Tvar dolních končetin výrazně závisí na postavení celého těla. Příčin, proč nemají lidé zcela rovné nohy, může být hned několik. Častým důvodem je například stav po pádu či úrazu, nevyváženost svalů dolních končetin nebo nadváha.
Léčba nohou do X a O
Mírné případy by měl nejprve v průběhu času sledovat dětský ortoped. Problémy lze léčit také pomocí ortézy, která postupně koriguje úhly nohou. Pokud ortéza nestačí, může být doporučena operace a následná fyzioterapie. Vše samozřejme po konzultaci s příslušným odborníkem, který určí vhodná cvičení nebo jiný postup léčby.