9 základních tipů, jak pečovat o chodidla
Chodidla patří k nejdůležitějším částem lidského těla. Poskytují svobodu pohybu, což má pozitivní vliv na fyzické i psychické zdraví člověka. Přesto řada lidí péči o svá chodidla zanedbává. Věnujte chodidlům každodenní pozornost, kterou si zaslouží. S našimi tipy už budete vědět jak na to.
1. Chodidla si pravidelně kontrolujte
Sledujte, zda nemáte puchýře, zarudnutí nebo suchou a popraskanou kůži. V případě, že si na spodní část chodidel nevidíte, doporučujeme kontrolu pomocí zrcátka. Lidé trpící cukrovkou by měli kontrolu chodidel provádět každý den. Pokud si všimnete nezvyklých změn, neváhejte kontaktovat odborného lékaře či fyzioterapeuta. Bolest chodidel v žádném případě neignorujte.
2. Dodržujte každodenní hygienu
Chodidlo má více než 250 000 potních žláz. V botách se tak vyskytuje směs potu a bakterií. Z toho důvodu je nutné dbát na každodenní hygienu. Čistá a suchá chodidla výrazně snižují výskyt zápachu a zároveň zabraňují vzniku plísňových onemocnění. Chodidla by se měla mýt převážně vlažnou vodou s mýdlem, zejména mezi prsty a následně důkladně osušit.
3. Nezapomínejte na hydrataci
Součástí pravidelné péče o chodidla je i hydratace. Použití hydratačního krému po koupeli doporučujeme především na paty, jelikož v tomto místě dochází k nejčastějšímu popraskání kůže. Pokud již máte suché paty, zvažte použití pemzy. Vyhněte se také použití hydratačního krému v oblasti meziprstí. Předejdete tak vzniku infekcí.
4. Nehty zastřihávejte do rovného tvaru
Časté problémy s bolestí chodidel souvisí s nesprávným zastřiháváním nehtů. Nehty na nohou by měly být zastřiženy rovně a ne příliš krátce. Příliš krátké nehty mohou zarůstat, bolet a způsobit následnou infekci. K rovnému stříhání nehtů pomáhají kleštičky na nohy. Okraje nehtů je nejvhodnější opilovat a vyhnout se stříhání pomocí nůžtiček, kdy často dochází i zastřižení kůže.
5. Kupujte správnou velikost obuvi a ponožek
Ujistěte se, že nosíte správnou velikost bot. Ta se může v průběhu let měnit, s přibývajícím věkem se chodidla mohou rozšiřovat nebo naopak prodlužovat. Zároveň je číslování bot u řady výrobců odlišné. Proto doporučujeme chodidlo před samotnou koupí vždy přeměřit a ujistit se, že vám dané boty budou sedět. Způsob pomocí kterého si délku chodidla správně změříte, zmiňujeme v článku Jak vybrat ty správné boty. Pozornost byste ovšem měli věnovat i výběru ponožek. Příliš těsné nebo stažené ponožky mohou vést ke vzniku puchýřů či zarudnutí kůže.
6. Nesdílejte obuv
V případě, že nosíte cizí obuv, vystavujete se nejen riziku nákazy plísňovými infekcemi, ale zároveň je cizí obuv jinak vyšlápnutá, což může způsobit následnou bolest chodidel. Pro zachování zdravých a spokojených chodidel doporučujeme nosit pouze vlastní obuv.
7. Pravidelně cvičte
Cvičení nohou zlepšuje celkový fyzický zdravotní stav jedince a zároveň snižuje riziko zranění. Častým cvikem na protažení chodidel je zvednutí chodidla a kroužení palcem napřed jedním a pak opačným směrem. Jiné vhodné cviky na protažení chodidel naleznete na internetu nebo je konzultujte se svým osobním trenérem.
8. Dopřejte si masáž chodidel
Dalším doporučením pro správnou péči je občasná masáž chodidel. Nezáleží na tom zda si masáž provedete sami v klidu domova nebo vyrazíte ke specialistovi do masážního centra, tak jako tak vám masáž chodidel přinese mnoho výhod. Jedná se například o zmírnění nepohodlí, zjemnění pokožky a nehtů pomocí kvalitního masážního oleje nebo uvolnění stresu.
9. Střídejte obuv
Pokud nosíte delší dobu jeden pár bot, tak obuv nemá ve spoustě případech čas vyschnout. Vlhká bota je následně živnou půdou pro bakterie, což může vést ke vzniku puchýřů, zápachu a atletické nohy. Atletická noha představuje houbovou infekci, která se obvykle vyskytuje mezi prsty. Často vzniká u sportovců, kteří v těsných botách tráví hodně často a kterým se nadměrně potí nohy. Pravidelné střídání obuvi navíc prodlužuje životnost bot.