Fakta a zajímavosti o chodidlech
Nechte se překvapit zajímavými fakty o chodidlech, jedné z nejkomplexnějších částí lidského těla. Věděli jste například, že člověk ujde za svůj život průměrně 110 000 kilometrů nebo že ženy mají čtyřikrát častěji problémy s chodidly než muži? Pokračujte ve čtení a dozvíte se další pozoruhodné informace.
Kosti, svaly, klouby. Kolik jich je v chodidlech?
Skoro čtvrtina všech kostí v lidském těle se nachází v chodidlech. Konkrétně má každé chodidlo 26 kostí, 19 svalů, 33 kloubů, 10 šlach a přes stovku vazů, což jen potvrzuje již zmíněnou komplexnost a složitost této části těla. Po narození je ovšem většina kostí tvořena z velké části chrupavkou a k úplnému tvrdnutí kostí dochází až kolem 21. roku života člověka.
Stejně tak klenba chodidel získává svoji finální podobu v až průběhu několika let po narození. Zároveň mohou chodidla představovat nejlechtivější část vašeho těla, a to z toho důvodu, že v nich máme více než 7 000 nervových zakončení.
Chodidla jsou zrcadlem zdravotního stavu
Chodidla odrážejí celkový zdravotní stav vašeho těla, proto pokud pociťujete různé abnormality či bolesti, může se jednat o signalizaci vážnějších zdravotních potíží, které není vhodné podceňovat. Součástí chodidel je také nejsilnější šlacha v těle – Achilova šlacha, která spojuje svalstvo v dolní části nohy s patní kostí. Tato šlacha je pro správnou chůzi a běh nezbytná.
Jak už zaznělo v samotném úvodu článku, problémy s chodidly se vyskytují čtyřikrát častěji u žen než u mužů. Hlavním důvodem proč tomu tak je, je tendence žen nosit vysoké podpatky na formálnější akce, což následně vede k deformaci chodidel.
Přirozený tvar chodidla odpovídá situaci, kdy je pata v jedné rovině s přední částí chodidla, proto doporučujeme boty s takzvaným nulovým dropem. Prsty by měly mít dostatek prostoru na ohýbání, roztažení či natažení jednotlivých článků. Obě tyto specifika splňuje barefoot obuv, která kopíruje tvar chodidel a dopřává jim pohodlí na každém kroku.
Nejčastější onemocnění nohou představuje podvrtnutí kotníku, a to i ve srovnání s mozoly, puchýři, únavou nohou, atletickou nohou či popraskanou kůží.
Dvě perličky nakonec
Každé chodidlo při chůzi unese až 1,5násobek tělesné váhy. Při běhu je to dokonce až pětinásobek hmotnosti. Běžně tak na vaše chodidla působí kumulativní síla několika set tun.
Poslední perličkou je způsob měření velikosti chodidel v minulosti. Jako měrná jednotka se totiž používala zrna ječmene. Tento způsob měření vznikl ve Velké Británii ve 14. století a dodnes je v řadě zemí používán.