Klára Holinková: Chodidla nás ovlivňují zcela zásadně

Klára Holinková se nyní specializuje nejen na funkci chodidel a jejich vliv na tělo dětí i dospělých, ale pracuje i jako pohybová terapeutka. Jak se k této práci dostala a jaký má názor na barefoot obuv se dozvíte v našem rozhovoru.  

Jelikož si na Bosonožce vážíme všech odborníků a zajímá nás jejich pohled na zdravé obouvání a barefoot boty, rozhodli jsme se je na toto téma vyzpovídat. Mezi specialisty z naší bosonožčí rodinky patří i Klára Holinková, pohybová terapeutka z Idealmove.

Klára Holinková

Co vás vedlo k tomu vystudovat porodní asistenci na vysoké škole? Mohla byste se s námi podělit o svůj příběh a to, co vás inspirovalo?

Už jako malá jsem věděla, že se chci dát směrem, kde budu pomáhat lidem, takže jsem věděla jistě, že chci být zdravotní sestra. Takže bylo jasné, že půjdu na střední zdravotnickou školu, tehdy to byl obor zdravotní asistent. Jelikož je tam vážně hodně praxe, tak to byl zpočátku docela šok, neboť jsem se dostala na neurologii, kde bylo hodně pacientů po mozkových příhodách, a co si budeme povídat, vidět tam ty lidi, jak opakují pouze jedno slovo neustále dokola, mě zasáhlo. Zjistila jsem, že tohle není směr, kterým se chci dát, že moje psychika tohle nezvládne, a v tu chvíli jsem si uvědomila, že sestřičky nemusí pracovat jen s nemocnými. Tak jsem si řekla: „a co takhle porodní asistentka?“ Po střední jsem se pak rozhodla jít na bakalářský obor porodní asistence. 

Jak jste se dostala k práci jako pohybová terapeutka a porodní asistentka?

Na pozici pohybové terapeutky jsme se dostala skrz kolegy z Prahy, se kterými se znám v podstatě od dětství. Více jsme si spolu začali psát o tom, co bychom v životě chtěli a kde se vidíme za pár let. Jelikož mám malého syna, tak jsem věděla, že nechci být ta máma, která chodí na dvanáctihodinové směny a své dítko vidí pouze spící. Věděla jsem, že chci dělat práci, kterou si mohu přizpůsobit dle potřeby, ne aby byl někdo na mně závislý. Nechtěla jsem, aby se kvůli mně změnily směny třeba pěti lidem. Dan (poznámka z Bosonožky: Daniel Koždoň, pohybový terapeut a současný kolega Kláry z Ideal Move) mi doporučil, že tohle by mohla být ta cesta. A měl pravdu. 

Co všechno ve své praxi klientům nabízíte? Může k vám přijít na konzultaci jak maminka, tak děti?

Nejvíce se zaměřujeme na chodidla, zabýváme se plochonožím, vbočenými palci (halluxy), dále valgózními kotníky, které trápí velkou část naší populace. Věnujeme se celkovému držení těla, ukazujeme klientům jak správně stát, sedět a chodit, aby si klienti byli jistí, jak správně fungovat. Tímto můžeme spoustě problému, jako jsou bolesti zad a kloubů, předcházet. Velmi důležité jsou pro nás individuální potřeby klientů, protože každý má jiné preference. Někdo chce třeba ukázat, jak správně a funkčně dělat cviky ve fitku, někdo jiný se by se rád zaměřil na pánevní dno. 

Určitě k nám mohou přijít jak samotné maminky, tak maminky s dětmi. Děti od nich hodně odkoukávají, takže pokud bude maminka dobře chodit, i dítě k tomu má předpoklady. Pro správný vývoj dítěte je důležité, aby se maminka uměla správně napřimovat, sedět a stát. Proto je fajn, že k nám zavítají maminky s rovnou dětmi, kde jim vysvětlíme, na co si dát pozor. Maminku naučíme, jak se správně napřimovat, aby to mohla ona sama aplikovat a potom to okopírovalo i dítě. 

Jak podle vás chodidla ovlivňují tělo?

Jak správně, tak špatně položené chodidlo ovlivňuje celé tělo. Proto jsme tady my, abychom pomohli ostatním správě naše nožky používat, a vyhnout se potížím jako jsou plochonoží, vbočené palce, valgózní kotníky, bolesti kloubů a zad. Chodidla nás totiž ovlivňují zásadně. Myslím si, že plno lidí si ani neuvědomuje, jaký vliv naše chodidla mají. 

Jaká je spojitost mezi chodidly a pánevním dnem a jak se tím zabýváte ve své praxi?

Jak jsem již zmiňovala, chodidla souvisí s celým naším tělem. Potřebujeme se umět správně opřít o chodidla, aby vyšší struktury jako je pánev, pánevní dno, páteř a hrudník mohly dobře fungovat. Jen tak se svaly správně a bez většího úsilí zapojí. Přes chodidla se tedy soustředím na pánevní dno, protože správná opora je velmi důležitá. 

Proč je podle vás tak důležité dbát o svá chodidla?

Dle mého názoru hodně, přeci jen, každý den nás nosí minimálně několik hodin a musí nebo alespoň měly by nám fungovat několik desítek let. Ale  jsou až příliš často hodně opomíjeny. My ženy ještě poměrně dbáme na to, aby naše nohy, včetně nehtů a chodidlem, vypadaly zespodu co nejlépe a žensky. Dle mého názoru muži svým chodidlům určitě tolik péče nevěnují. Celkově jsou manuální techniky, včetně masáže chodidel skvělé a také velmi příjemné. A navíc ty cviky zaberou opravdu jen chviličku.

Klára Holinková (1)

Máte nějaké konkrétní cvičení nebo praktiky, které byste doporučila pro posílení chodidel?

Na našem youtube kanále máme 5 cviků.  A praktiky co lze využívat ihned jsou hlavně chůze naboso v přírodním terénu, kde noha dostane různé stimuly a není pouze na rovném povrchu. Také existují různé chodníčky kde jsou kamínky, větvičky, které jsou také stimuly pro naše nohy. 

Dále si hodně hrát s chodidly i manuálně, masírovat je, uvolňovat, protože po celém dni v botech ty nohy potřebují nějaký stimul, neboť jsou utlačené v převážně konfekční obuvi. A nejlepší na posílení je chůze v přírodě naboso, kde má možnost ta noha fungovat zcela jinak, než pouze v ponožce a botě. Fantazii se meze nekladou, proto jakákoliv možnost nohu promasírovat je skvělá. 

Jaký je váš názor na nošení barefoot bot? 

Myslím si, že je skvělá věc, mít možnost nosit barefooty, pro lidi co se chtějí věnovat svým chodidlům a nechtějí mít utlačované prsty. Ale také si myslím, že se v nich musí člověk naučit chodit, nemůže očekávat, že ho vlastně spasí nošení barefootů. Myšlenka, že si obuji barefooty a bude vše dokonalé a už nebudu mít žádné problémy je dost nereálná. 

Jedna ze zásadních věcí, na které je u nošení barefootů nutno myslet je, že se musíme napřimovat, protože pokud budeme i v barefootech chodit jak v klasické obuvi, tak brzy ucítíme, že to asi nebude to pravé ořechové, protože v barefootech více cítíme a chodit v nich po patě nám může pouze uškodit. Proto je napřímení důležité, když budeme napřímení, patní kost se nám nedotkne země, pouze kůží a to je to co v barefootech chceme. Také nám pomůže, když zkrátíme krok, jelikož nebudeme mít tendence došlapovat na patu. Krok by měl být tichý, žádné dupání. Prsty bychom měli mít pevné a silné, aby se odráželi při každém kroku, 

Jinak o Bosonožce jsme se dozvědela již dříve, kdy jsem hledala boty pro mého syna. A mohu jen pochválit celkový výběr barefootů. 

Jaký vztah máte k barefoot botám a proč je považujete za důležité?

Určitě velmi kladný vztah, je skvělé, když se trh rozšiřuje o barefoot obuv, protože nám to dá možnost uvědomit si, že je třeba dávat chodidlům prostor, protože noha potřebuje uchopovat, abychom se mohli bezpečně pohybovat, a ne je neustále utlačovat v uzoučkých botech. Už jsem slyšela od klientů, že se po nošení jiné než barefoot obuvi normálně těší, až si doma sundají boty a uleví tak své noze. Protože my už od malička se připravujeme o informace, které nám poskytuje země skrz chodila. Tím, že nosíme ponožky a boty. 

V jakých případech byste se vyvarovala bosé chůzi/barefoot botám? U dětí a případně i u dospělých?

Není důvod se vyvarovat bosé chůzi nebo chůzi v barefootech, protože tahle chůze nám odkryje mnoho problémů, cítíme více vpadlé kotníky, nebo to, že dupeme  a chodíme přes patu. Při bosé chůzi dáváme nohám pocítit tu rozmanitost terénu, samozřejmě nejlepší je chůze v přírodě, po různých drnech, kořenech, kamenech a podobných, protože takhle dáme té noze konečně pořádný vjem. 

Můj názor je, že určitě není vhodné dětem co vůbec nechodí dávat nějaké boty “jen tak na parádu”, protože zbytečně se jim utlačuje nožka, která je naprosto dokonalá a vyvinutá tak jak má být. Už i ponožky nám ty prsty utlačují a nedávají nožce prostor.

Můžete nám vysvětlit, jak barefoot boty přispívají ke správnému vývoji dětských nohou?

Určitě, neboť právě dávají prostor pro prsty, a noha se opírá o správné body. Jakmile dáme dítěti klasickou obuv, i ono samo chodí úplně jinak, než v barefootech. Tuším, že jsou i různá videa maminek, které právě něco o této tématice vědí, a chtěli ukázat ten rozdíl, jak jejich dítě chodí v klasické a jak v bare obuvi. A ten rozdíl jde vidět znatelně, že v normální obuvi si dítě není úplně jisté svym krokem, a vypadá, jako by mu ty boty spíše vadily. 

Pozor i na ponožky ty také utlačují prstíky, radši děťátka nechat bez ponožek a botiček. A názory, že obleč mu ponožky vždy má studené nohy nastydne, jsou hloupé, protože chodidla i ruce jsou termoregulační, takže se sami zahřejí, když je třeba. 

Jaká je vaše oblíbená značka barefoot bot pro dospělé? A pro děti? Máte nějaký oblíbený model?

Líbí se mi značka Leguano, přijdou mi roztomilé, takové hezky ženské. A pro děti, no se synem jsme začínali na Protetice, ale kolem 2 roku jsme teď byli nakupovat boty, a ta Protetika v jeho momentální velikosti mi přišla dost tuhá, že i pro něj to nebylo komfortní, a chodil trochu jinak. Momentálně máme Frodda a jsme velice spokojeni. 

Jak byste popsala svůj přístup ke klientům a jak jim pomáháte?

Vždy se snažím ke každému klientovi přistupovat individuálně, proto se i ptám třeba jakou mají práci, a celkově během diagnostiky si člověk stihne říct i jiné věci než jen o chodidlech. Samozřejmě je to ten hlavní důvod proč k nám přicházejí, takže jde hlavně o ty naše nožky, ale poznat toho klienta víc, je mi i příjemnější, neboť to potom je takové osobnější. A věřím, že pokud klienti na sobě po diagnostikách trochu makají, tak jsme schopni jim pomoci s lepším držením těla nebo také bolestmi zad.

V případě zájmu o vaše služby, kde vás klienti mohou oslovit a v jakém městě vás najdou?

Určitě se na klienty, kteří mají zájem budu velmi těšit a Ostravské pobočce v Mariánských Horách. A naleznou nás na stránkách Idealmove.

 Zaujal vás rozhovor s Klárkou? Sledujte jí na Instagramu a nezapomeňte sledovat také Bosonožku.

 

Zápatí: IBAddonBig = true;