Českoslovenští vizionáři: Kdo předběhl dobu v barefoot botách?
Bosá obuv zažívá v posledních deseti letech nebývalý boom všude po světě a nejinak je tomu i v naší kotlině. V posledních patnácti letech se u nás a na Slovensku začalo její výrobě věnovat na desítky firem, námátkou: Jonap, Fare Bare, Protetika, Be Lenka, Peerko, Shapen, Beda, Baby Bare, Ahinsa, Aylla, Antal a mnoho, mnoho dalších. A protože nikdo nečekal, jaký rozmach bosá obuv zažije, můžeme o těchto nových obuvnících mluvit jako o opravdových vizionářích, kteří šli často hlavou proti zdi.
Zdravé boty si musel vyrobit
Těžko říci, kdo přišel v Čechách a na Slovensku s bosými botami jako první, jedním z průkopníků je ale nesporně Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel firmy Ahinsa Shoes: „Nemohl jsem najít zdravé, kvalitní a etické boty, tak jsem si je vyrobil” říká s tím, že hledal obuv, která by nepodrážela rehabilitační úsilí jeho pacientů. A právě zdraví, etika a kvalita jsou hnacím motorem většiny tuzemských (a slovenských) firem, které pro nás barefoot objevili.
Barefoot obuv je upřímná obuv
I když to bude znít jako klišé, většina tuzemských výrobců začínala na koleni, s upřímnou snahou něco změnit. Ukázat, že existují i jiné způsoby obouvání, než ty tradiční. A že bosá obuv může významně ovlivnit zdraví dětí i dospělých napříč populací. „Má sestra Iva nemohla najít barefoot boty, které by si představovala.” říká Petr Lukaštík z Peerko. „Skúsené matky mi dajú isto za pravdu, že výber prvých topánočiek je náročný…” říká zase Mia ze slovenských Shapen. A do třetice „Jsme rodinka, které není jedno, co dává nohám na nohy” hlásá na svých stránkách Aylla, firma působící jak u nás, tak i u sousedů. Skoro to vypadá, jakože každá lokální značka začínala nikoli s touhou po firmě, úspěchu nebo bohatství, ale s osobním snem o zdravějším, pohodlnějším obutí pro sebe a svoji rodinu. No uznejte sami, kdo jiný tohle může říct?
Technologie pro kontakt s přírodou
Bosé boty nosíme z mnoha důvodů; jsou zdravé, pohodlné, lehké… Ale hlavně si v nich uvědomujeme každý krok. Vnímáme kořeny, kamínky, mech či nerovnosti a jsme díky tomu zas o něco blíže přírodě. Paradoxně ale návrat k přirozené chůzi není nic jednoduchého, použitá technologie a materiály totiž musí zvládat náročnější výzvy, než u konzervativní obuvi. Kromě lehkosti a pružnosti jde také o to, jak zprostředkovat exkluzivně pozitivní kontakt s přírodou. Nikdo nechce při chůzi cítit zimu, vlhkost, nebo bolest. A přičteme-li k tomu ještě vysoký etický standard výrobců i fanoušků barefoot obuvi, nestojí před námi lehký úkol. A my máme velkou radost z toho, že i v našich malých zemích se najdou ambiciózní podnikatelé, kteří se takových překážek nezaleknou.
Rádi bychom tady teď proto všem průkopníkům barefoot životního stylu u nás a na Slovensku vzdali hold. Díky několika málo tvrdohlavým nadšencům se totiž konečně můžeme pohybovat světem přirozeně, zdravě a s lehkostí. Za Bosonožku vám všem moc děkujeme a držíme palce ve vašem dalším ušlechtilém podnikání!