Jak přejít na barefoot?

Pro vaše děti už je chůze v barefoot botách přirozená, ale vy pořád ne a ne je následovat? Tak to jste tu správně. Máme pro vás ucelený návod, jak úspěšně přejít na barefoot, na co si dát pozor a jaké boty vybrat.

PRY_Prio Youth_KEP0448_1

Váš mozek je chytrý. Když vidí, že někde není potřeba, raději se stará o něco jiného. A to se přesně děje u vašich chodidel, když nosíte klasickou obuv. Chodidla přirozeně ví, jak udržet kotník na místě nebo nenechat spadnout klenbu. Ale co když se o všechno stará vaše tvrdá klasická bota, která vykoná veškerou práci za chodidlo, přitom ho omezuje a nedovoluje mu se normálně hýbat? Nohy jednoduše zapomenou, že to umí i bez boty.

Chodidla potřebují čas si vzpomenout, jaké mají zaujmout postavení, jak se při každém kroku postupně odvalovat... prostě jak přirozeně chodit bez opory a omezení. Proto tedy neskákejte do barefoot bot po hlavě a vezměte to pomalu.

Poraďte se při výběru

Výběr těch správných barefoot bot je stěžejní. Některé modely jsou vyrobené pro širší chodidla, jiné pro užší. Potom je tu samozřejmě výběr správné velikosti. My boty přesně přeměřujeme a vám doporučujeme řídit se naším návodem Jak si změřit chodidlo. Pokud si i tak nebudete jistí, poraďte se s námi ve zprávách na Facebooku a Instagramu nebo na telefonu či přímo na prodejně. Jestli to na prodejnu máte daleko, můžete si objednat více párů a nepadnoucí jednoduše vrátit.

Nakupujte postupně

Chápeme, že barefoot boty jsou prostě skvělé a nejraději byste přes noc vyměnili celý botník. Raději ale nakupujte postupně. Vyzkoušejte jedny boty a až si na ně zvyknete, zkuste další. Teď můžete začít třeba teniskami nebo sandály. Na Bosonožce máme nespočet modelů a trénovat v nich budete moct ještě mnoho měsíců.

TTW-MAG_Z-Trail EV - Magenta_LS-EKP_1065b

Sandály na obrázku jsou od značky Xero Shoes.

Nechte si staré boty v záloze

Protože se ze začátku doporučuje barefoot boty vytáhnout jen na kratší procházky, nezbavujte se svých starých bot hned a na delší výpravy zvolte raději je. Ani barefoot boty nezaručují, že po náročné horské túře nebudete mít puchýře.

Choďte pomalu

Chůze v barefoot botách je velmi odlišná, a proto doporučujeme v začátcích chůzi zvolnit, aby si chodidla na novou chůzi zvykla a nedošlo k žádnému zranění. Všímejte si techniky vaší chůze. Jak našlapujete a zda dupete. Našlapování na patu je typické pro chůzi v botách s tvrdou podrážkou. V takových botách to ani jinak nejde, protože se při jejich nošení mění těžiště a snižuje stabilita. Protože bosoboty nemají žádné tlumení, vyvarujte se dupání a přílišnému tvrdému našlapování přes patu. To by odnesla nejenom vaše chodidla, ale také kolena. Po přechodu na barefooty se většinou stereotyp chůze změní sám, ale v některých případech je potřeba správnou techniku chůze trénovat.

PRY-VLT_Prio Youth-Violet_LS_6192 (1)_1

Tenisky na obrázku jsou od značky Xero Shoes.

Nerovný povrch je váš nejlepší kamarád

⁠Až vyrazíte na vaši krátkou zkušební procházku v nových botách, vyrazte nejlépe do lesa, do polí. Na měkkém a nerovném povrchu si vaše chodidla nejlépe vzpomenou, jak fungovala dříve a jak celému tělu dodat sílu a stabilitu. Tvrdým dlažebním kostkám se na první procházce raději vyhněte.

BeLenka 2_1

Boty na obrázku jsou od značky Be Lenka.

Poslouchejte svoje tělo

To je asi nejdůležitější bod. Všímejte si, jak vaše noha reaguje na nové boty. Máte nějaké bolesti? Pak se raději vraťte ke starým botám a vyzkoušejte to za pár dní znovu. Stejně jako po jiné fyzické aktivitě může tělo bolet, je tak tomu i v případě bosé chůze, tedy takové posilovně pro chodidla. Po náročném tréninku ve fitku, po kterém člověka ještě tři dny bolí tělo, se taky hned druhý den nevrhnete do fitcentra znovu. I při chůzi naboso se chodidla posilují, protože už nemají oporu, na kterou byla zvyklá, a musí své síly nabrat zpět.

Halluxy cviky 6_1

Cvičte a využijte korekční pomůcky

Cvičte a pohybujte se. Vyzkoušejte cviky na chodidla a prsty, procvičujte nohy i jinak než jen chůzí, poděkují vám za to. Jestli vás trápí například hallux valgus (vbočený palec) nebo kladívkové prsty, využijte korekční pomůcky.

Halluxy korektory  2_1

Dejte tomu čas

Pokud jste celý život chodili v botách, které vaše nohy omezovaly, nemůžete očekávat nápravu na počkání. Ten, kdo chodí hodně bosky, třeba v létě po zahradě nebo doma nenosí papuče, nebude mít s přechodem na barefoot obuv takový problém jako ten, kdo denně chodí v úzkých lodičkách, platformách nebo jiných prstyutlačujících botách. Každý člověk je individuální, každý si zvyká na bosou chůzi jinak dlouho. Důležitou roli zde samozřejmě hraje zdraví a to, zda má člověk problém s chodidly, se zády nebo jinou částí těla. 

Na co si dát pozor

Nakonec nezapomeňte na pár důležitých bodů. Budou se hodit:

  1. Běhání v barefoot botách – držte se stejných rad jako u chození. Klasické boty nechte v záloze. Začínejte pomalejšími a kratšími běhy, soustřeďte se na správný nášlap nohy (pozor na tvrdé dopady na patu) a při jakékoli bolesti se zkuste na chvíli vrátit ke klasickým botám.
  2. Túry a barefoot – na túry jsou barefoot boty parádní. Když ale zrovna s barefootem začínáte, nebudou tou nejlepší volbou. Túry jsou náročné a vyžadují hodně chození. Boty, na které nejste zvyklí, by vám mohly způsobit nejeden problém.
  3. Barefoot není pro každého – lidem s ortopedickými problémy, cukrovkou nebo nižší mobilitou v kotníku mohou barefoot způsobit více problémů než radosti. To samé může často platit pro ty, kteří chodí hlavně po tvrdých površích.

Tipy na první barefoot boty