Jak správně pečovat o barefoot obuv

Správná péče o obuv dokáže prodloužit životnost bot až o několik let. Věnujte pozornost našim tipům a nechte se jimi inspirovat. Vaše boty i peněženka vám budou vděčné.

Collonil - Carbon Wax impregnace + Sigal - Krém na obuv bílý krycí tuba s aplikátorem

Impregnaci z obrázku najdete zde. Krém na obuv tady, kartáček na tomto odkazu a pro boty tudy.

Obecné rady

Správná péče o obuv se zásadně liší dle použitého materiálu bot. Textilní, korkové, kožené či jiné typy bot často vyžadují specifické zacházení. Proto jsme se rozdělili doporučení, jak se o boty správně starat, dle typu obuvi. Na začátek si však ujasněme obecná doporučení, která je dobré dodržovat nehledě na materiál vaší obuvi.

Správné nazouvání

Péče o obuv začíná již samotným nazouváním. Z toho důvodu doporučujeme využívat obouvací lžíci, neboť tak zabráníte prodření paty z důvodu špatné manipulace s botou. Používání lžíce může zároveň výrazně prodloužit životnost vašich oblíbených bot. 

Pravidelná impregnace

Před samotným používáním bot, obuv impregnujte. Impregnace zvyšuje voděodpudivost i odolnost bot vzhledem k nečistotám. Následně obuv impregnujte dle potřeby. V podzimních a zimních měsících je nutné boty kvůli soli a jiným posypovým materiálům čistit a impregnovat častěji, než je tomu v jarních a letních měsících. Pravidelnou impregnací jednou za měsíc výrazně zvýšíte životnost bot.

Impregnace Tarrago HighTech Nano Protector

Pomůcky pro čistění obuvi z obrázku najdete zde.

Sušení barefoot bot

Pokud boty zmoknou či navlhnou je nutné obuv okamžitě vysušit. Ideálním způsobem je schnutí při pokojové teplotě v místnosti, kde je možné větrat. Vyhněte se sušení bot na radiátoru či kamnech, a to především u kožených bot. Ačkoliv se tyto varianty mohou zdát časově výhodnější, vystavujete obuv riziku, že dojde k vysušení kůže, která zkřehne a smrskne se.

Čištění barefoot obuvi

Správné čištění bot záleží především na materiálů obuvi. Každé látce vyhovuje jiný styl čištění, ale obecně lze říci, že měkkým kartáčkem a mýdlovou vodou nic nezkazíte.

Leštící houbička Seax - Quick shine sponge

Čistící houbu z obrázku najdete zde.

Praní bot

Praní bot v pračce výrazně nedoporučujeme. Pračka totiž může narušit přilnavost jednotlivých materiálů, ale i celkovou konstrukci boty tak, že bota ztratí svůj původní tvar.

Odstranění zápachu z barefoot obuvi

Odstranit zápach z bot lze mnoha způsoby. K nejčastěji používaným tipům patří nošení čistých ponožek, uchovávání bot na dobře větraném místě a umývání bot vlhkým hadříkem, kdy zbavíte obuv bakterií, které stojí za vznikem zápachu. 

Skladování bot

Boty by měly být skladovány na suchém, chladném a temném místě. Před samotným uskladněním by však špína z bot měla být řádně očistěna. Dalším doporučením, co se týče správného skladování bot, je roztřídění obuvi podle použití a ročního období, což značně usnadní přehlednost vašeho botníku.

Péče o obuv Seax krém a kartáč

Pro kartáč tudy, barevné krémy na obuv najdete zde.

Jak pečovat o jednotlivé materiály

Jak jsme již zmiňovali péče o boty z různých materiálů se v mnoha ohledech liší. Poznejte hlavní rozdíly v péči o vaše textilní, kožené, syntetické, korkové boty či obuv z nubuku nebo veluru a vyvarujte se častým chybám. 

Textil

Péče o textilní obuv je oproti jiným materiálům velmi jednoduchá. Obuv stačí pravidelně impregnovat jak z důvodu zachování voděodolnosti, tak proti odpuzování nečistot. K čištění bot lze použít již zmíněný měkký kartáč nebo houbičku a mýdlovou vodu. Pokud ovšem obuv potřebuje hloubkové čištění, naneste na boty směs jedlé sody a peroxidu vodíku. Jedlá soda je vynikající deodorant a peroxid vodíku má skvělé antibakteriální účinky. Zároveň vyjměte stélky a ponořte je do teplé mýdlové vody po dobu 30 minut. Následně obuv a stélky opláchněte studenou vodou, opatrně je vyždímejte a nechte přirozeně uschnout v pokojové teplotě. 

Kůže

Kožené boty oproti textilní obuvi vyžadují pravidlenou péči nejen s impregnací, která poskytne ochranný filtr, ale také se speciálními krémy na koženou obuv. Před samotným nanášením impregnace a krémů na boty je ovšem nutné obuv pořádně vyčistit. Následné krémování představuje základní péči o koženou obuv. Krém je nutné nanést rovnoměrně a to i v oblasti švů, aby nedocházelo k nechtěnému zatékání krému. Jakmile krém zaschne už stačí jen obuv rozleštit pomocí speciálního kartáče či hadříku. S celkovou péči o koženou obuv vám pomůže sada pro kompletní péči od značky Collonil.

Impregance Collonil Carbon Complete set 3 v 1 - kompletní péče

Set na čistění obuvi najdete zde.

Nubuk a velur

K péči o boty z nubuku a veluru doporučujeme pořídit speciální kartáček, který z obuvi šetrně odstraní nečistoty a prach. Pravidelná impregnace je důležitou součástí správné péče o obuv.

Sigal velur - nubuk sprej neutral

Čistící sprej na nubuk najdete zde, kartáček na tomto odkazu.

Syntetika

Na syntetickou obuv, která je vyrobena z umělých látek za účelem imitace přírodní kůže, stačí pouze vlhký hadřík s mýdlovou vodou a speciální impregnace určená na syntetickou obuv. 

Korek

Korkové boty lze vyčistit za pomocí speciálního krému na boty, měkkého hadříku a zubního kartáčku. Krém naneste v přiměřeném množství na hadřík a krouživými pohyby jemně vetřete leštidlo do korku po celé ploše boty. V případě, že máte na obuvi nějaké zašlé skvrny, použijte zubní kartáček a krém naneste na něj.

Siga Active Outdoor aktivní čistící pěna

Čistící pěnu koupíte zde, kartáč na obuv tady.

Shrnující návod jak čistit boty

Závěrem jsme si pro vás připravili přehledný návod, jak rychle a efektivně pečovat o špinavou obuv po příchodu domů:

  1. Obuv opatrně vyzujte. Vyvarujte se rychlému vyzutí, které by mohlo poškodit tvar bot. V případě, že máte boty s tkaničkami, tkaničky rozvažte. 
  2. Nečistoty z obuvi šetrně, avšak řádně vyčistěte. Inspirujte se výše uvedenými tipy, jak s jednotlivými materiály zacházet. Obuv neperte, můžete tak poškodit přilnavost látek a celkovou konstrukci bot. 
  3. Následně nechte mokrou obuv vyschnout za pokojové teploty na dobře větraném místě. 
  4. Jakmile jsou boty suché, skladujte je na temném, suchém a chladném místě. Pokud se jedná o obuv, kterou pravidelně nosíte, tak takové uskladnění není nutné. Stačí mít boty uložené na rohožce nebo v otevřeném botníku, kde snadněji vyschnou od deště či potu. Zároveň tím limitujete přemnožený výskyt bakterií, které mohou následně způsobit zápach.
Zápatí: IBAddonBig = true;