Měřte svým dětem nohy pravidelně. Poděkují vám i vaše chodidla!
Proč, jak a kdy měřit nohu, aby nepadnoucí boty netrápily ani nás, ani naše děti?
Pravidelným měřením ke zdraví
Jen málokdo z nás si měří nohy tak často, jak by měl. U dětí by to mělo být i jednou za tři měsíce, dospělí vždy, když kupují nové boty – různí výrobci používají různá číslování a znát své chodidlo se proto vyplatí. Nepadnoucí boty totiž mají zejména na dětskou nohu významný negativní efekt. Jak správně změřit nohu jsme psali už dříve, dnes se podíváme hlavně na to, proč měřit. Kdybyste potřebovali s čímkoliv poradit, na chatu (vpravo dole) vám rádi poradíme každý den až do 21:30. A pokud se vám bota stejně nepadne, zboží můžete do 14 dnů zdarma vrátit!
Dětské boty často ničí dětské nohy
Malým dětem naroste každý rok noha o 15 - 18 mm. Obuvnickou řečí to znamená, že batolata vymění klidně i tři velikosti bot za rok. Čím jsme větší, tím rosteme pomaleji, ale ještě v předškolním věku nohy našich dětí povyrostou o dvě čísla. My, rodiče, si často pohlídáme boty, ve kterých chodíme s dětmi ven, ale občas podceňujeme boty, ve kterých naše děti tráví času nejvíce: přezůvky ve školách, školkách a jesličkách. Děti nám přitom rozhodně neřeknou, že je noha tlačí, iniciativní tady musíme být my. Kontrolujte pravidelně velikost chodidel svých dětí a dopřejte jim padnoucí bačkory, je to důležité. Čím menší, tím zranitelnější totiž dětská nožka je. A věřte, že malé boty dokážou napáchat velké škody.
Nepadnoucí zimní boty nehřejí
Máme tu jeden fun fact: Věděli jste, že zimní boty hřejí do značné míry díky tomu, kolik v nich má naše noha prostoru? Přirozeně uložená noha se v botě lépe prokrvuje, pročež nepromrzá. Jenže to platí i naopak; pokud nás bota tlačí, nohy trpí, mrznou a my jsme pak náchylnější například k nachlazení. Pozor je opět třeba dávat si zejména u dětí, které rychle rostou a mají slabší imunitu. Na adekvátní velikost zimních bot je ale třeba dbát i z ortopedického hlediska; sněhule nohu tvarují víc, než žabky.
Měřit by ale měli i dospělí
Pravidelné měření chodidel se ale netýká zdaleka jen dětí. Před plánovaným nákupem obuvi by ho měl podstoupit každý dospělý člověk. Každý výrobce čísluje svoji obuv po svém a chceme-li se vyhnout puchýřům a otlakům, vyplatí se svoji nohu znát co nejlépe. A pozor by si taky měly dát nastávající maminky, velikost nohou se totiž porodem může trochu změnit.