Francouzské, britské, nebo americké: Proč číslujeme boty všude jinak?
Francouzský systém, britský systém, americký systém nebo dokonce mondopoint. Jak máme číst tabulky velikostí bot a proč jsme se stále nedobrali jednotného číslování?
Barefoot obuv tří velikostí
Způsobů číslování obuvi je celá řada. Některé pracují s délkou vnitřku boty, některé s délkou chodidla, jiné dokonce i s jeho šířkou. V našich podmínkách se ale typicky setkáváme „pouze” se třemi číslováními: britským, evropským a americkým. Proč jsme ale jako civilizace pořád nepřišli s jednotnou metrikou?
Kolik ječných zrn se vejde do barefoot boty?
Mohou za to zejména odlišné měřící jednotky, které se různí podle států a kontinentů. Experty v archaických metodách jsou ovšem angličané. V roce 1324 stanovil Edward II, že jeden coul je tak dlouhý, jako „tři kulatá zrnka suchého ječmene vedle sebe” (asi 8,47 mm), což platí dodnes. Pokud si chce Brit změřit velikost boty, změří si proto nohu v coulech, číslo vynásobí třemi a od výsledku odečte číslo 25 (děti 12). Jak prosté, že? Z britského způsobu měření bot vychází ten americký, který je ale z nepochopitelných důvodů ještě komplikovanější a čísluje se jinak nejen u dětí a dospělých, ale i u žen a mužů.
Ďábelští Francouzi
Mnohem rozumnější jsou v číslování bot Francouzi, jejichž systém (označovaný na botách zkratkou EU) používáme v Evropské Unii (nebo třeba Hong Kongu) všichni. Pracujeme zde s ⅔ cm, tedy s ďábelskými 6,666666 mm. Jednoduše se změří vnitřní stélka boty (v centimetrech) a dvě třetiny té délky jsou číslo vaší boty. Po čertech jednoduché číslování! Je ale třeba zmínit, že číslování se i tak u každého výrobce trošku liší, vždy proto sledujte převodníkové tabulky přímo od něj. A nezapomeňte boty vždy pečlivě vyzkoušet. Na Bosonožce můžete nepadnoucí obuv vždy zdarma vyměnit nebo vrátit.
Zdravé boty musí perfektně sedět
Jak si tedy vybrat botu správně?
- Boty si vždy zkoušejte odpoledne nebo večer (naše chodidla jsou větší a širší). Jak si změřit chodidlo se dočtete TADY, proč si s tím dávat práci píšeme ZDE.
- Vždy si boty zkoušejte v ponožkách, které běžně nosíte
- Nebojte se obrátit na personál (nebo náš chat na stránkách vpravo dole)
- V botách se vždy po obchodě trochu projděte
- Běžecké a sportovní boty vybírejte o půl čísla větší
- Poslouchejte svoje tělo. Puchýře, kuří oka, mozoly ani zarůstající nehty na nohu nepatří (viz náš blog)
- Pamatujte, že pokud vám bota od nás nebude sedět, můžete jí vždy zdarma vyměnit nebo vrátit!