Barefoot slovníček: vše o bosonohém životním stylu
A B C D E F H CH K L M N O P R S U V Z
anatomický tvar
Anatomický tvar vyhovuje stavbě lidského těla. Anatomicky tvarovaná obuv tak respektuje tvar chodidla a neomezuje chodidlo při pohybu. V případě dětí neomezuje nohy ve vývoji a růstu.
antislip
Antislip nebo také patičky, patěnky jsou vložky do bot zabraňující vyklouznutí paty. Jde tedy o oporu paty, která se umisťuje do vnitřní části opatku obuvi. Vyrábí se v univerzální velikosti.
atletická noha
Atletická noha představuje houbovou infekci, která se obvykle vyskytuje mezi prsty. Často vzniká u sportovců, kteří v těsných botách tráví hodně času a kterým se nadměrně potí nohy.
barefoot
Barefoot obuv simuluje chůzi naboso. Přináší všechny její výhody a navíc oproti chůzi naboso chrání nohy před zraněním (poranění střepy, trny) a nepřízní počasí. Poskytuje nohám dostatek prostoru, aby se v nich mohly pohybovat co nejpřirozeněji. Prsty mohou utvořit vějířek a nejsou nijak deformovány. Palec tak zaujme přímou polohu a noha se o něj může při chůzi plnohodnotně opřít. Zároveň není v botách nadbytečná podpora, protože zdravá noha žádnou nepotřebuje.
bosoboty
Bosoboty jsou českým synonymem pro barefoot obuv. Bosoboty mají za úkol simulovat chůzi naboso. Mají všechny výhody chůze naboso a zároveň chrání chodidla před poraněním a chladem. Poskytují nohám dostatek prostoru pro pohyb a v případě dětí také pro vývoj a růst. Prsty mohou v barefoot botách utvořit vějířek a nejsou nijak deformovány.
capáčky
Capáčky jsou měkké a lehké botičky s tenkou koženou nebo gumovou podrážkou. Jsou vhodné jako první boty pro vaše dítko, protože nijak nebrání chodidlům ve vývoji. Capáčky se vyrábí v několika velikostech, s podrážkou vhodnou dovnitř i na ven a také v zimním zatepleném provedení.
celoročky
Celoročky nebo také celoroční obuv jsou boty vhodné na nošení od jara do podzimu, případně během mírné zimy. Hodí se téměř do každého počasí. Díky kvalitním materiálům odolají vodě a mechanickému opotřebení. Obout je můžete jak do města, tak do přírody.
dominantní palec
Dominantní palec máte, pokud je váš palec významně delší než ostatní prsty. V případě dominantního palce je nutné věnovat velkou pozornost tvaru obuvi, především její špičce, aby palec měl dostatek prostoru, nebyl utlačován a deformován.
drop
Drop je rozdíl mezi výškou podrážky v patě a špičce. Výška dropu se udává v milimetrech, dle toho lze rozdělit na vysoký, nízký a nulový. Vysoký drop zajišťuje velké tlumení paty při dopadu, což je v případě barefoot obuvi nežádoucí.
ekokůže
Ekokůže je nejčastěji syntetický dvouvrstvý materiál. Spodní vrstva je ze stoprocentního bavlněného úpletu, na který se nanáší polyuretan. Bavlněný podklad odlišuje eko kůži od koženky, kde tuto funkci plní různé druhy textilií. Protože nejde o nijak registrovaný pojem, může jím být označena také recyklovaná kůže. V tom případě by měli nastražit oči vegani, kteří se kůži vyhýbají. Na Bosonožce se vždy, pokud máme od výrobce 100% informaci, snažíme uvádět, zda se jedná o umělý či přírodní materiál.
espadrillky
Espadrillky je název pro lehké nazouvací letní boty. Pojmenovat je lze různě: slip on, nazouváky či plátěnky. Většinou jsou vyrobeny z přírodních materiálů, například z plátna. Dříve se podrážky espadrillek vyráběly z trávy, moderní espadrilky však mohou mít podrážky z různých materiálů. Jde v podstatě o tenisky bez tkaniček.
fleece
Fleece nebo také flís je měkká výplňová pletenina. Je velmi lehký, dobře izoluje a netvoří žmolky. Nejčastěji se z fleecu vyrábějí mikiny a bundy, své využití však flís nachází i v obuvnictví.
hallux valgus
Hallux valgus čili vbočený palec na noze je způsoben deformací přednoží. Osa palce se vychyluje směrem k ostatním prstům. V místě kloubu se poté vytváří boule, která způsobuje bolest při chůzi.
chelsea
Chelsea je elegantní kotníková obuv s elastickou gumou na boku, která umožňuje rychlé nazutí a vyzutí. Jsou označovány také jako perka nebo štiblety. Původně sloužily jako jezdecká a vycházková obuv.
kaučuk
Kaučuk je materiál syntetického nebo přírodního původu, který se vyznačuje velkou pružností. Je základní surovinou pro výrobu gumy a pryže. Následně se z něj vyrábí například podešev obuvi.
kompromis
Kompromisní boty nesplňují úplně všechny znaky barefoot obuvi. Může se jednat o zpevněný opatek, tlustší a tedy i méně flexibilní podrážku nebo třeba jemný rozdíl mezi patou a prsty.
koženka
Koženka je neživočišný veganský materiál, který se produkuje synteticky. Nejčastěji se vyrábí z polyuretanu nebo PVC. Svými vlastnostmi i vzhledem napodobuje kůži.
latex
Latex je materiál nejčastěji přírodního původu, který vzniká pod kůrou v mléčnicích rostlin. Vyznačuje se velkou pružností. Syntetický latex se vyrábí z chemikálií na bázi ropy. Jde v podstatě o gumu, ze které se následně vyrábí například podrážky obuvi.
membrána
Membrána je vyrobena z polymerových vláken, která brání promoknutí obuvi a zlepšují její vlastnosti. Zároveň membrána propouští ven tělesnou vlhkost, což znamená, že se noha kvůli membráně příliš nepotí a boty jsou dostatečně prodyšné.
měřidlo
Měřidlo umožňuje získat na milimetry přesný vnitřní rozměr boty a délku nohy. Pomáhá při měření délky a šířky chodidel pro výběr padnoucí barefoot obuvi. Umožňuje jednoduchou kontrolu, zda nejsou boty dítěti malé. S měřidlem si budete jistí, že má vaše dítě tu správnou velikost boty.
mokasíny
Mokasíny jsou boty na ploché podrážce. Svršek pokrývá přibližně horní polovinu chodidla. Mokasíny jsou elegantní a pohodlné zároveň, protože se vyznačují pružnou podrážkou a kvalitními materiály. Vyrábí se jak z leské a broušené kůže, tak z textilu a veganských variant kůže.
nadměrek
Nadměrek je prostor před prsty a po straně nohy, který je nezbytný pro práci nohy, u dětí i pro růst nohy. U délky se doporučuje nadměrek 0,7-1,2 cm, co se dětí týče, a 0,6-1 cm pro dospělé. U šířky je vhodné přidat 0,2-0,5 cm. U každého se tato čísla mohou lišit. Je důležité myslet na to, že u zimních bot je potřeba větší nadměrek kvůli tlustším ponožkám.
nappa
Nappa (napa) je měkká kůže, která nejčastěji pochází z telat, koz nebo jehňat. Díky své poddajnosti se dá zpracovávat na běžném šicím stroji a vyrábí se z ní nejčastěji capáčky a dětské botičky. Kůže je snadno omyvatelná, hebká a velmi příjemná na dotek.
nárt
Nárt je část chodidla tvořená pěti kostmi. Nachází se ve středové části chodidla. Při výběru barefoot obuvi je nutné dbát na výšku nártu. Rozlišujeme vysoký, normální a nízký nárt.
nubuk
Nubuk je typ drsné broušené kůže s viditelnými vlasy. Nubuk je broušen z vnější strany (líc). Vyniká velkou pevností a odolností proti opotřebení. Využívá se především k výrobě podzimní a zimní obuvi.
nulový drop
Drop je rozdíl mezi výškou podrážky v patě a špičce. Nulový drop znamená, že mezi výškou podrážky v patě a špičce není žádný rozdíl. Nulový drop je důležitým parametrem barefoot obuvi.
okop
Okop se nachází na špičce boty. Vyrábí se z gumy a jiných pevných a odolných materiálů. Okop chrání obuv před poničením a poškrábáním zejména v případě dětí, které kopou do různých předmětů, jezdí na odrážedle nebo zakopávají při chůzi.
opatek
Opatek je zpevněné místo za patou. Přesněji řečeno vnitřní díl v patní části svršku obuvi. V běžných botách má opatek za úkol držet nohu ve správném postavení. Jde o pasivní podporu chodidel, která je v barefoot obuvi nežádoucí.
oxfordky
Oxfordky je název pro pánskou společenskou obuv, pro kterou je typické uzavřené šněrování, jež je odlišuje od obuvi typu derbys a blucher. Uzavřené šněrování činí oxfordky formálnější než derbys. Oxfordy jsou nejčastěji vyrobeny z kůže, bývají také ozdobeny děrováním brogue.
piňatex
Piňatex je netkaná textilie vyrobená z ananasových vláken. Ta se získávají z listů, které by za jiných okolností při sběru ananasu tvořily odpad. Jde o veganský materiál, jež se využívá se jako alternativa kůže.
ploska
Ploska je spodní část chodidla, tedy místo, kde se chodidlo dotýká země. Barefoot boty mají za úkol chránit plosku nohy před zraněním při zachování všech výhod chůze naboso.
plotna
Plotna je materiál k výrobě podrážky obuvi. Hotová podrážka se nazývá podešev. V případě barefoot bot by měla být plotna co nejtenčí a flexibilní ve všech směrech.
ploutvička
Ploutvička je typ chodidla, které má vějířkovitý tvar, úzkou patu a široce roztažené prsty. Noha se směrem dopředu rozšiřuje. V případě jemné ploutvičky je pata normální až široká, stejně tak přední část chodidla. Ploska se směrem dopředu mírně rozšiřuje.
podešev
Podešev je spodní část boty, která se dotýká země. Tvoří ochrannou bariéru mezi chodidlem a zemí. V případě barefoot obuvi by měla být podešev co nejtenčí a flexibilní ve všech směrech.
podiatrie
Podiatrie je medicínský obor, který se zaměřuje na nohy a problémy s nimi spojené. Řeší tedy prevenci a léčbu nohou.
podologie
Podologie je nelékařský obor zabývající se funkcemi nohy. Podolog vyšetřuje zatížení chodidel při statické i dynamické zátěži, případně vytváří vložky na míru. Často pracuje se speciálním přístrojem podoskopem, který mu pomáhá diagnostikovat vady chodidel.
podoskop
Podoskop je speciální přístroj určený k diagnostice vad chodidel. K vyšetření využívá polarizované světlo. Přístroj používají k práci pogologové, fyzioterapeuti a jiný lékařský personál.
podpatek
Podpatek je zvýšená část boty pod patou. Má za úkol snižovat a tlumit dopad paty na zem. Podpatek není pouze součástí lodiček, ale také téměř veškeré konvenční obuvi. V případě barefoot obuvi je nežádoucí.
pokročilý chodec
Pokročilý chodec je dítě, které stabilně chodí samo v prostoru, mění směr a je schopné popoběhnout. Dítě se považuje za pokročilého chodce, až potom, co chodí několik měsíců.
polobotky
Polobotky jsou elegantní společenské boty, které sahají nanejvýš ke kotníkům. Jde o uzavřenou obuv, která se hodí na denní nošení do práce i společenské události. Nejčastěji bývají vyrobeny z kůže nebo její veganské varianty.
ponožkoboty
Ponožkoboty kombinují výhody ponožek a běžné obuvi. Chrání chodidlo před vnějšími vlivy a zároveň jsou stejně pohodlné, jako ponožky. Lze v nich chodit jak vevnitř místo papučí, tak venku místo klasických bot.
propriocepce
Propriocepce (v překladu cítění z vlastního těla) je schopnost nervového systému zaznamenat změny ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností. Barefoot obuv narozdíl od konvenční obuvi nebrání ve vnímaní povrchu pod chodidly, propriorecepory v lidských chodidlech tak mohou správně fungovat.
pryž
Pryž nebo také guma se vyrábí za působení tepla z přírodního nebo syntetického kaučuku. Jde tedy o vulkanizovaný kaučuk. V obuvnictví se používá k výrobě podrážky.
rychlotkanička
Rychlotkanička je druh zapínání, kdy obě tkaničky drží brzdička, která se pouze stáhne nebo uvolní. Jde o praktickou vychytávku zejména na dětské obuvi, protože umožňuje rychlé vyzutí a nazutí.
semiš
Semiš je souhrnné označení pro typ drsné broušené kůže s viditelnými vlasy. Podle toho, zda je opracován z vnitřní nebo z vnější strany, se dělí na velur (vnitřní strana) a nubuk (vnější strana). Využití nachází zejména ve výrobě obuvi.
stélka
Stélka je vnitřní vložka boty. Bývá vyrobena z kůže, vlny, gelu či gumy. Délku stélky lze změřit jejím vytažením z obuvi nebo použitím měřidla do boty. Stélky do obuvi lze zakoupit také zvlášť vzhledem k požadované funkci. Prodávají se stélky antibakteriální, zimní nebo chladivé.
suchý zip
Suchý zip je spojovací materiál, který je tvořen dvěma různými textiliemi. Odborně se nazývá stuhový uzávěr. Byl vynalezen švýcarským inženýrem Georgesem de Mestralem v roce 1948. Ten si na vycházce se svým psem všiml rostlin, které se přichycovaly na mazlíčkovu srst a nešly hned tak sundat. Úchopy lopuchu pak zkoumal pod mikroskopem a suchý zip byl na světě.
slip on
Slip on jsou lehké nazouvací letní boty. Většinou jsou vyrobeny z přírodních materiálů, například z plátna nebo kůže. Slipony jsou prodyšné, lekhé a flexibilní, mají dvě gumičky po stranách. Jejich výhodou je absence tkaniček, tudíž se rychle obouvají.
useň
Useň je název pro zpracovanou kůži. Ta se dále používá například pro výrobu oděvů, obuvi a doplňků. Useň lze rozdělit na druhy podle technologie zpracování (semiš, nubuk, velur) nebo zvířete, ze kterého pochází (skot, brav).
valgózní kotník
Valgózní kotník se vyznačuje vbočenou patní kostí. To znamená, že patní kost není kolmo k podložce, ale vychýlená směrem dovnitř (k vnitřní straně chodidla). Přirozená valgozita do 15 stupňů se vyskytuje u dětí do tří let, u dětí do šesti let maximálně do 5 stupňů.
velcro
Velcro je anglický název pro zapínání na suchý zip nebo také stuhový uzávěr. Skládá se ze dvou částí: textilie s drobnými háčky a textilie s drobnými smyčkami. Háčky se zachytávají do smyček, dokud nejsou silou rozděleny.
velur
Velur je typ broušené kůže s viditelnými vlasy. Velur je opracován z vnitřní strany, tudíž po rubu. Je méně náchylný k poškození a odření než nubuk, a proto se kromě podzimní a zimní obuvi využívá i pro pracovní boty.
zánartí
Zánartí je část chodidla, která je nejblíže tělu a spojuje hlezenní kloub s nártem. Skládá se ze sedmi zánartních kostí včetně hlezenní, patní a krychlové. Při výběru barefoot obuvi bychom měli kromě dalších parametrů (jako je délka a šířka chodidla) věnovat pozornost také rozměrům a postavení zánartí.